CHP’li Erdem dolar fırlayınca köpürdü: Sayın Nebati, vatandaşın gözünün içine bakabiliyor musunuz?

 CHP’li Erdem dolar fırlayınca köpürdü: Sayın Nebati, vatandaşın gözünün içine bakabiliyor musunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Eren Erdem, dolar kurundaki son yükselişe sert tepki gösterdi. Ekonomi yönetimini eleştiri yağmuruna tuttu. CHP’li isim derhal erken seçime gidilmesi gerektiğini belirterek hükümete çağrı yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclis Üyesi Eren Erdem, dolar kurundaki hızlı artışın ardından Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye sert sözlerle tepki gösterdi. CHP’li Erdem Nebati’ye “Gözleriniz ışıldıyor mu? Sokakta yürürken ışıltılı gözlerinizle vatandaşın gözünün içine bakabiliyor musunuz?” sözleriyle sert eleştiriler yaptı.

“85 KURUŞ İÇİN 157 MİLYAR BORÇLANDIRDINIZ”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bir televizyon programında ‘gözlerimin içine bakın’ sözlerine atıf yapan CHP Parti Meclis Üyesi, “Sayın Nebati vatandaşın gözlerine bakabiliyor musunuz? Kur Korumalı Mevduat dediniz doların geldiği yer bugün 18 liradan 17.15 oldu. Sadece 85 kuruşluk fark için vatandaşın vergilerinden küçük bir azınlığa 157 milyar TL aktarımda bulunma taahhüdü verdiniz. Bütçeyi batırdınız, cari açık ortada, benzinliklerin önü kuyruk olmuş durumda, her gün mazota- benzine zam geliyor, insanlar ne yapacağını şaşırmış durumda” dedi.

“SOKAKTA VATANDAŞIN GÖZLERİNİN İÇİNE BAKABİLİYOR MUSUNUZ?”

Ekonomi yönetiminin kural tanımazlığını eleştiren CHP’li Eren Erdem, “Adeta çılgın, dünya sistemini reddeden ekonominin kurallarını tanımayan bir yönetim. Gözlerinin içine bakabiliyor musunuz sokaktan geçen insanların?” diye konuştu.

“157 MİLYAR TL’NİN HESABINI MUTLAKA VERECEKSİNİZ”

Kur Korumalı Mevduat hesabı nedeniyle Hazine’nin sırtına yüklenen 157 milyar TL’lik faiz yüküne değinen Erdem, “Bu rezaletin bedelini kim ödeyecek? Elbette siz ödeyeceksiniz! 157 milyar TL’yi Kur Korumalı Mevduat Hesabı adı altında milletin vergilerinden peşkeş çektiniz. 157 milyar TL’nin hesabını mutlaka vereceksiniz” ifadelerini kullandı.

“DERHAL İSTİFA EDİN, BIRAKIN BU İŞLERİ”

Ekonomi yönetiminin Kur Korumalı Mevduat borçları nedeniyle daha fazla para bastığını bu yüzden ekmeğe, domatese, patlıcana zam geldiğini dile getiren Eren Erdem, “Türk lirasının değerini ayaklar altına aldınız. Ve geldiğimiz noktada yönetemiyorsunuz, derhal istifa edin, bırakın bu işleri!” dedi.

 

TARIM BAKANI KEPEĞİN EKİLDİĞİNİ SANIYOR

Devlet kadrolarında olduğu gibi Kabine’de de liyakatsiz isimlerin göreve getirildiğine vurgu yapan CHP’li Erdem, Tarım Bakanı Vahit Kirişçi’nin çiftçi ile yaşadığı bir diyaloğu aktardı. CHP’li Erdem, şunları söyledi;
“Bir sözüm de Tarım Bakanına Edirne’ye gitmişsin vatandaş gelmiş sana demiş ki; ‘Kepek sıkıntısı yaşıyoruz’ sen de ‘Kepek ekimini teşvik edeceğiz’ diye yanıt vermişsin. Yahu sen kepeğin ekilen bir şey olduğunu sanıyorsun hala!’ Kepek buğdayın kabuğudur sayın bakan, buğdayın kabuğu! Kepek ekilmez!”

TÜM BU SORUNLARIN KAYNAĞI TEK ADAM REJİMİ

Kabine’deki isimlerin yaptığı hataların kaynağının tek adam rejimi olduğunu ifade eden Eren Erdem, “Yahu Tarım Bakanı kepeğin ne olduğunu bilmiyor. Hazine ve Maliye Bakanı ekonominin e’sinden anlamıyor. İşte bu rejimin adı tek adam rejimidir. Liyakatsiz, bilgisiz, cahil kişilerin bakan yapıldığı ve insanların kaderlerinin bu şekilde böyle kişilere teslim edildiği bir ortamda yaşıyoruz. Türkiye’nin acilen bu sistemden kurtulması lazım. İşini bilen ehliyetli liyakatli kadroların iş başına gelebileceği bir düzene geçmemiz lazım” dedi.

ABİDİK GUBİDİK İŞLERE GİRİP MİLLETİ DAHA FAZLA BORÇLANDIRMAYIN

Hükümetin yeni bir Hazine garantili fon yaratma çabasında olduğunu söyleyen Eren Erdem, “Sakın o işlere girmeyin, milleti daha fazla borçlandırmayın, Hazineyi daha fazla batırmayın! . Böyle yapay tedbirlerle hazinenin yükünü arttırıp millete zam olarak geri dönecek abidik gubidik işlere girmeyin. Yoksa bu millet sizden bunun hesabını mutlaka sorar.” diye konuştu.

DERHAL ERKEN SEÇİM

CHP’li Eren Erdem, Türkiye’nin bugünkü durumdan yegane çıkış reçetesinin erken seçim olduğunu belirterek, “Türkiye’nin gelmiş olduğu durumdan çıkışın yolu erken seçimdir. O yüzden derhal koyun sandığı gidelim kozlarımızı sandıkta paylaşalım, bu ülkeyi sizden kurtaralım” sözleriyle açıklamasını sonlandırdı.